Hızlı Dayanışma Çağrıları

Hızlı dayanışma çağrıları, deprem bölgesinde yer alan üreticilerin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde ilgili kişisi ile buluşturma çağrısıdır.
Bu çağrılar depolama yapılması mümkün olmayan ve kısa sürede bozulabileceği için toptan olarak hızlıca satışının yapılmasını gerektiren sebepler barındıran ürünler için oluşturulmaktadır.

Aktif Çağrılar

Fidanların elden çıkarılması

Yaklaşık 4000 adet fidanım var. Zarar görmeden satılmasını istiyorum. Benden fidan alanın bahçesine gönderiyorum veya kişi adına buradaki depremzedelere dağıtıyorum. Detayı yazımda görebilirsiniz. “Merhabalar, Hatay’dan bir depremzedeyim. Bireysel gücümle yetiştirdiğim fidanlarım yaşadığımız afet sebebiyle elimde kaldı. Destek amaçlı almak istediğiniz fidanı, sizin adınıza depremzedelere hediye ediyorum. Her satış için X kişisi adına dikilmiştir diye paylaşım yapacağım. Her satışta Hatay’a bir fidan dikmiş olacaksınız. Bu sayede; yine hem doğaya, hem depremzedelere, hem de üretime katkımız olacak🙏🏻 Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Satılmak üzere hazır olanlar: 1800 adet Bursa Gemlik Zeytin (yemeklik ve yağlık) – aşılı 1 yaş – 60 TL 500 adet Avokado aşısız 1 yaş – 100 TL 700 adet Cennet Hurması – aşısız 1 yaş,(her tüpte karışık olmak üzere 2 ,3,4 fidan mevcut ) – 65 TL 5 adet Pikan Cevizi – aşısız – 1 yaş – 200 TL Aşağıdaki fidanların hepsi 30 TL Kırmızı erkenci ve beyaz dut – 53 Meşe palamudu – 200 Defne – 250 Üzüm – 70 İncir – 59 Keçiboynuzu – 32 Katırbaş nar – 1036 Hicaz – 92 05343790031 nolu hattın whatsapp’inden yazarak gerekli bilgileri alabilirsiniz ve sadece “X kadar fidanın şu kişi adına ekilmesini istiyorum.” şeklinde mesaj atarak destekte bulunabilirsiniz. Whatsapp dışı aramalara cevap verilmeyecektir. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler 🌱”

70 Ton Mogador Kayısı 15 Ton Colorado Madison Kayısı

Deprem bölgesinde bulunan Behzatoğlu Çiftliği’ndeki taze kayısılar Nisan sonu toplanacak. Ürünün doğası gereği uzun süre dayanamıyor. Ellerinde yaklaşık 70 Ton Mogador Kayısı, 15-20 Ton da Colorado Madison cinsi kayısı mevcut. Toplu satış hedeflenmektedir.

400 Ton Küspe Satışı

400 Ton protein oranı yüksek, içinde kabuk olmayan iyi kalite pamuk küspesi mevcut. Toplu satış hedeflenmetedir. “Küspe hayvancılıkta yem olarak sıklıkla kullanılmaktadır.”

Tuhafiye: İp, şiş, kumaş ihtiyacı

Malatya da deprem bölgesinde Konteyner kentte bayanların zaman geçirmesi için kurs açtık inanılmaz ilgi var fakat malzememiz yok. Nevresimlik kumaş, örgü, nakış ipleri, iğne, şiş çeşitleri, dikiş ipleri kısacası her şeye ihtiyaç var. Yardım severlerden destek bekliyoruz.

Süzme Bal Satışı

Elimizde çok miktarda süzme bal var. Ballarımızı evimizin altındaki depoda muhafaza ediyoruz ancak evimiz hasar aldı ve artçı bir depremde yıkılma tehlikesi var ballarıysa daha güvenli bir yere taşıma imkanımız yok. Ayrıca ekonomik olarak da sıkıntılı olduğumuz bu süreçte ballarımızı en kısa zamanda satmak istiyoruz.

Bizim tohum ve seraya acil ihtiyacımız var.

Bizim tohum ve seraya acil ihtiyacımız var.

Zeytinyağı alımı

Depremden etkilendik.Kendi bahçemizden toplayıp kullanıp yediğimiz fazla kalan doğal katkısız zeytinyağlarını satmak istiyoruz.ihtiyacı olan iki aile için yaklaşık(50 kg-50 kg)bulunmaktadır. Kilogramı 200 TL ‘den satmak istiyoruz.

Ürün satımı

Merhabalar Sayın Yetkili, Depremden dolayı tek evimizi kaybettik ve geçim kaynağımız olan tarım konusunda bazı sıkıntılarımız var. Depremden dolayı kimse ürün almaya gelmiyor ve bir sürede gelmeyecek gibi duruyor çünkü herkes gitti. Ürünümüz az ilaçlı olduğu için bozulmaya daha müsait ve bir veya en geç iki ay içinde satamazsak tüm emekler çöpe gidecek. Kayısının toplanması, çekirdeğinin çıkartılması, kurutulmasında ciddi emek var ve sadece yılda bir kez hasat alınıyor. İklimden dolayı da zaten zarar etmiş durumdayız. Gün kurusu kayısılarımızın satılması için sizden destek talep etmekteyim. İyi ve sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla. (Maalesef ki dolu vurduğu için kayısılarımızda bazı lekeler vardır. Kalitesi çok iyi olmasına rağmen sırf görünümleri dolayısıyla satmamız daha zor. Çok ilaç kullanılan kayısılar daha fabrikadan çıkmış gibi durmaktadır.)

Elimdeki ürünlerin satışı

5 Şubat Pazar günü 5 ton patatesi antakya’daki kurutma tesisine götürmek üzere hazırladık kalan yaklaşık 40 ton patatesi de devamındaki günlerde tesise götürüp kurutma işleminden sonra un haline getirecektik. Yıkım sonrası tesis zarar gördüğü için işlem yapamadık aynı zamanda depremin ilk gününden bu yana sahada aktif olarak yardım gönüllüsü olarak çalışıyorum. yeni sezon için gerekli hazırlıkları yapmam gerekiyor. Patatesi satamadığım için de yeni sezon hazırlıklarını yapamıyorum. Sulama sistemleri, gübre giderleri…

Sulama havuzu için 20’ye 25 ebatlı branda

14 dönüm arazim bulunmaktadır. Bir kısmı tütün ekilmektedir. Bir kısmı badem. Su ihtiyacı için kaynak yetersiz olduğu için 20 25 derinlik 5 metre sulama havuzu için yer açtım. Depremden sonra içine taş düştüğü için brandaya zarar vermis. Yeni bir brandaya ihtiyacım var.

TOPTAN ORGANİK KURU FASULYE

Kendi tarlarlarımızda yetiştirdiğimiz, tamamen organik(ilaç, gübre vb. kimyasal kesinlikle kullanılmamıştır, tahlile açıktır.)Malatya Doğanşehirin meşhur fasulyesi 6,5 ton kadar depomuzdaydı. Genelde Mayıs ayının başına kadar bölgedeki diğer çiftçiler hem kalitesi hemde organik olmasından dolayı bir sonraki yılın mahsülünü yetiştirmek amacıyla tohumluk olarak alıyorlardı, fakat şu anda bölgedeki insanların tamamına yakını ayrıldı, o nedenle elimizdeki bu özel ürünü satacak yerimiz kalmadı.Fasulyemiz yemeklik olarak da çok tutulan ve en lezzetli türleden birisi olan Dermason türüdür. Önceden ıslatmaya gerek duymadan 10 dk da pişer, kabuğunu hemen bırakır ve çok çabuk özdeşecek yemeğin lezzetini artırır. Selektörden geçirip 8-9-10 kalibreyi bayanlarla tekrar tek tek seçip çuvallara koyduk.Sezonunda(eylül-aralık dönemi) pazarlarda kilosu 50 TL’den satılan ürünümüzü şu anda satacak yerimiz olmadığından toptan olarak kilosu 40 TL’den vereceğiz. Kargo problemi olduğu için isteyen dostlarımıza numune yollama şansımız yok, ama resim paylaşabiliriz. Eğer bu konuda bizlere destek olursanız çok memnun olacağız, bizde buradan alacağımız para ile tekrar tarlamızı ekmek için hazırlayacağız. Bizler çiftçilikle geçiniyoruz, ve bu felakette topraklarımızı terk etmedik, burada sizlerinde desteğiyle tekrar ekip biçmek istiyoruz, eğer elimizdeki bu ürünümüzü satabilirsek bunu hep beraber başarmış olacağız.Hem bu platformu kuran, hemde yazımızı okuyup bizlere destek olan, olmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz, iyiki varsınız.Bu dünya sizler oldukça dönmeye devam edecek, tekrar teşekkürler…

Çözümlenen Çağrılar

Toptan Kabuklu Badem

Kendi bahçemizde araçlarımızda yetiştirip emek emek toplayıp hazırladığımız bademlerimizin satışı konusunda yardımınızı rica ederiz. Elimizde 3 ton kabuklu bademimiz mevcut. Satışı toplu olarak bir seferde yapmak istiyoruz çünkü şu anda maalesef bir depomuz hatta evimiz kalmadı. Satın alınma durumunda gönderim için de mümkünse desteğinize ihtiyacımız var. Bademimiz; soğuğa karşı dayanıklı, klasik türlere göre daha geç çiçek açan ve en verimli cinslerden olan Ferraduel bademidir. Uzun, geniş ve sert kabuklu yapıya sahip diş bademi grubundadır. İç bademi çok iridir. Bademlerimizi; 1700 badem ağacından oluşan bahçemizde kendimiz yetiştiriyor, kendimiz topluyoruz. Bademimizin cinsi hastalıklara karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir cins olduğundan, olası hastalıklara karşı minimum seviyede ilaçlama yapıyoruz. Her şey ile kendimiz ilgileniyoruz. Şu anda elimizde toplam 3 ton kabuklu bademimiz mevcut. Sizin de desteğinizle inşallah tek seferde satışını yapmak istiyoruz. Normalde kilosu 40 liradan satıyorduk ama 3 tonu toplu olarak 110.000 TL ye vermek istiyoruz.
Çözüm sonrası açıklama:
Bademler Grandma Wonderland tarafından satın alınacaktır.

Toptan Karakılçık Buğday ve Bulgur Alımı

Antakya’da bulunan nesillerdir aynı toprakta tarımla uğraşan bir aile işletmesi olan Teofarm Çiftliği’nin desteğe ihtiyacı var. Kendilerini şöyle ifade ediyorlar: “İşyerlerimiz yıkıldı. Sözünü etmesek de birbirimize çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar. Şimdilik stratejik bir planımız yok. Antakya’yı ne kadar sevdiğimizi bilirsiniz, tüm ideallerimizi şehrimiz üzerinden anlattık. Yeniden can bulacağız ama zor bir süreç bizi bekliyor.” İş yerlerinde hasar var. Perakende satış yapamıyorlar: kargo yok. Yapım ve onarım işlerinin başlayabilmesi için depolarını boşaltmaları gerekiyor. Özellikle atalık tohum karakılçık buğdayı ve bulgurları için toplu alım yapmak isteyen destekçilere ihtiyaçları var.
Çözüm sonrası açıklama:
Teofarm Çiftliği’nin hızlı dayanışma çağrısı çözümlendi! Toptan alım çağrılarına dönüş yapan herkese teşekkür ederiz. Teofarm’dan şu an stoktaki ürünlerinin satışının gerçekleştiği bilgisini aldık, çok mutluyuz. Destek olan herkese çok teşekkür ederiz!

Çok Miktarda Meyve Fidanı

Bu çağrı toplu alımlar içindir. Telefon trafiğini biraz olsun azaltmak ve toplu alıcıların aramalarını kaçırmamak adına perakende alıcılara ihtiyaç olmadığını belirtmek isteriz. Adıyaman merkeze bağlı Bozhöyük köyünde 25 yıldır meyve fidanı üreten Güneydoğu Fidancılık’ın elinde önemli miktarda meyve fidanı bulunuyor. Elma, armut, nar ve badem… 15 kişilik bir ailenin geçim kaynağı olan bu iş için fidanların çiçeklenmeden önce (2-3 hafta içinde) satılması gerekiyor. Aile şu anda kendi imkanlarıyla satış yapacak durumda olmadığı için Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki çiftçilere acil çağrı yapıyoruz. Bu ilanın yayınladığı zamandan itibaren 10.000 adet meyve, 150.000 adet badem fidanının satın alımının tamamlandığını sizlerle de paylaşmak isteriz. Ancak; ellerinde hala; 10.000 adet badem ve meyve fidanı satın alım için mevcuttur. (01.02.23 güncelleme)
Çözüm sonrası açıklama:
Bu ilanın yayınladığı zamandan itibaren 10.000 adet meyve, 150.000 adet badem fidanının satın alımının tamamlandığını sizlerle de paylaşmak isteriz. Türkiye’den birçok bölge belediyesi satın alımları yapmıştır.